Rowerem do Arboretum Leśnego w Stradomii k.Sycowa
Piękna końcówka sierpnia, a konkretnie iście letnia pogoda w ostatnią niedzielę tego wakacyjnego miesiąca, spowodowała, że wybraliśmy się na kolejną jednodniową wycieczkę na rowerach. Jako że żniwa już minęły i nastał czas dożynek, po drodze natknęliśmy się na kilka dożynkowych dekoracji (oraz pozostałości po imprezie dożynkowej, lecz ich prezentować nie będziemy):
Dożynkowe dekoracje |
Celem naszej podróży było Arboretum Leśne im. profesora Stefana Białoboka w Stradomii Wierzchniej niedaleko Sycowa. Obiekt ten powstał w 1990 roku i początkowo była to specjalistyczna szkółka leśna, która w 1994 roku została przekształcona w arboretum. Uroczystem otwarcie arboretum odbyło się 10 listopada 1995 roku.
Mapa turystyczna i schemat zwiedzania arboretum |
Sycowskie arboretum jest obecnie największym w Polsce obiektem tego typu i zajmuje powierzchnię 651 ha. Nie cała oczywiście powierzchnia jest atrakcyjna dla odwiedzających. Część zajmuje zaplecze szkółkarskie, w którym corocznie hoduje się kilkadziesiąt tysięcy roślin o różnym przeznaczeniu. Do zwiedzania i oglądania przeznaczono 50 ha terenu, który można zwiedzać od kwietnia do końca października.
Arboretum Leśne w Stradomii k. Sycowa |
Na wycieczkę ruszyliśmy wczesnym rankiem, aby uniknąć jazdy w największym słońcu oraz mieć trochę czasu na miejscu. Sama droga była łatwa i przyjemna. Tereny tutaj płaskie, niemal żadnych podjazdów. Wiatr umiarkowany - można jechać. Pogoda tak letnia, że aż wierzyć się nie chce, iż to już koniec sierpnia.
W Leśnym Arboretum w Stradomii Wierzchniej |
Do ukrytego w lesie arboretum dojechaliśmy około godziny 11 przed południem. Przy obiekcie jest parking dla samochodów, są stoliki z ławeczkami oraz stojak, do którego można przypiąć rowery. Na teren arboretum nie można wchodzić z rowerami (nawet gdybyśmy chcieli je prowadzić) oraz psami. Wg bardzo miłej pani sprzedającej bilety, zakaz ten uzasadniony jest tym, iż w arboretum znajduje się wiele drogich i rzadko spotykanych roślin, a zarówno psy, jak i nieostrożne manewrowanie rowerami mogłoby przyczyniać się do ich zniszczenia. Żeby wejść na teren arboretum, trzeba kupić bilety, lecz kosztują one tylko 3 zł dla osoby dorosłej..., a dzieci do lat siedmiu wchodzą bezpłatnie.
Co można w tej leśnej szkole zobaczyć? Całkiem sporo. Arboretum posiada dwa alpinaria, czyli skalne ogrody, w których rośnie wiele gatunków roślin chronionych, zagrożonych wyginięciem lub rosnących tylko w specyficznych warunkach.
Mini wodospad w alpinarium |
Są dwie kolekcje różaneczników ("Pod Lasem" i "Na Polanie"), które ze względu na swe ozdobne kwiaty często są uprawiane w ogrodach. Arboretum zgromadziło około 300 odmian tych roślin.
Arboretum w Stradomii - kolekcja kwiatów |
Jest kolekcja tulipanów, lilii, róż oraz ponad 60 gatunków sosen. Dla miłośników drzew iglastych jest cały ich matecznik, w którym znajduje się ich 26 rodzajów.
Kolekcja sosen |
Rośliny wodne i bagienne |
Na tak rozległym terenie nie mogło zabraknąć stawów i roślin wodnych. W sycowskim arboretum znajdziemy kilka mniejszych i jeden duży staw. Przy stawach umieszczone są kładki i mostki, z których podziwiać można bogatą kolekcję roślinności wodnej i bagiennej.
Widok na jeden ze stawów arboretum |
Jakby tego wszystkiego było mało, arboretum wspomaga hodowlę motyla niepylaka apollo, który w Polsce jest gatunkiem wymierającym. W okresie letnim możemy podglądać mini papilarium. Powiem szczerze, że choć usilnie szukałem, to jednak nie udało mi się ani jednego motyla zobaczyć. Może to już nie pora na motyle. Nie wiem.
Arboretum Leśne w Stradomii k. Sycowa - alpinarium |
Uff, trochę tego wszystkiego tu jest! Żeby na spokojnie pospacerować po całym terenie i nacieszyć zmysły pięknem roślinności, całego dnia byłoby mało! Nie będziemy ukrywać, że nie jesteśmy jakimiś wybitnymi znawcami kwiatów, drzew i krzewów. Bardziej, niż podział na rodzaje, nazwy i gatunki, interesował nas sam wygląd, piękno krajobrazu, możliwość spaceru i spędzenia czasu w urokliwym leśnym otoczeniu.
Znajdź żabę ;) |
Bo - wierzcie nam - nie trzeba być specjalistą - leśnikiem, żeby cieszyć się z wizyty w arboretum. Można być takim roślinnym ignorantem jak my, a mimo tego czerpać zadowolenie z obcowania z przyrodą. Z możliwości oglądania wszystkich tych pięknych roślin, z faktu przebywania w miejscu cichym i uroczym...
Mimo tego, że odwiedziliśmy ten leśny zakątek po okresie sierpniowej suszy, to jednak i tak było na co popatrzeć. Ponoć najlepiej jednak jest przyjechać tutaj na przełomie kwietnia i maja lub w maju, kiedy kwitnie większość kwiatów.
Kolekcja kwiatów |
Trochę pochodziliśmy, trochę popatrzyliśmy, obowiązkowo porobiliśmy zdjęcia (jesteśmy gorsi od Azjatów z aparatami ;), a później usiedliśmy sobie przy stoliku (można kupić kawę i napoje z automatów) nad całkiem niezłą kawą i urządziliśmy sobie mały piknik w pięknym leśnym otoczeniu.
Takie piknikowe momenty to jedne z tych chwil, dla których warto spędzić pół dnia na siodełku w pełnym słońcu :) Pewnie, że można dojechać samochodem, ale co to za frajda? O wiele przyjemniej jest usiąść, rozprostować zmęczone nogi, popijać pyszną kawkę i z rozmarzeniem spoglądać na otaczające piękno. O wiele przyjemniej jest robić te wszystkie rzeczy ze świadomością, że oto dotarłem tutaj o własnych siłach, używając do tego swoich mięśni i woli. Wtedy to wszystko dopiero ma smak!
Po zwiedzaniu arboretum nadszedł czas powrotu. Bez większych przygód i atrakcji godnych odnotowania dotarliśmy późnym popołudniem do domu. Cała wycieczka miała 116 km długości.
Arboretum w Stradomii - kolekcja kwiatów |
Arboretum Leśne w Stradomii Wierzchniej obok Sycowa, to kolejne - po gołuchowskiej zagrodzie pokazowej zwierząt - miejsce zorganizowane i prowadzone przez Lasy Państwowe, które wywarło na nas bardzo pozytywne wrażenie. Wszystko pięknie zorganizowane, opisane, oznakowane. Na miejscu jest gdzie usiąść, można zostawić rowery, jest zaplecze sanitarne. Wszystko czyste i zadbane. Wszędzie tabliczki, opisy i oznaczenia - wystarczy przystanąć i czytać, aby dowiedzieć się czegoś nowego!
Posiadacze ogrodów i miłośnicy hodowli roślin mogą w arboretum kupić przeróżne rodzaje roślin, oraz drzew i krzewów. Naprawdę - jest w czym wybierać! Przy okazji zakupu biletów można dodatkowo wspomóc Lasy Państwowe, kupując np. materiały informacyjne lub pocztówki z arboretum.
Jak dotąd, ośrodki prowadzone przez Lasy Państwowe, stanowią dla nas przykład realizacji powiedzenia, że jak się chce, to można. Można zorganizować piękne miejsca, można dodatkowo wzbogacić je o walory edukacyjne, można bez nachalnej komercji dać możliwość zakupu materiałów informacyjnych i pamiątkowych. Można to wszystko jakoś wpasować w otoczenie, unikając rozwieszania szpetnych, kolorowych reklam. Można. I to działa. Z rozmowy z panią od biletów dowiedzieliśmy się, że w okresie wiosenno-letnim, arboretum odwiedza nawet ponad tysiąc osób dziennie! Taka ilość odwiedzających mówi sama za siebie.
Arboretum w Stradomii - kolekcja kwiatów |
Gdybyście chcieli wybrać się do Arboretum Leśnego im. profesora Stefana Białoboka w Stradomii Wierzchniej, to najlepiej zrobić to właśnie wiosną (w okolicach kwietnia/maja), bo wtedy ponoć jest tam najpiękniej. Na stronie arboretum jest bardzo ładnie narysowana mapka dojazdu. Najwygodniej jechać chyba nową trasą S8 lub starą "ósemką" Warszawa - Wrocław. Można dojechać także innymi drogami i z innych kierunków. Nawet będąc przejazdem gdzieś w okolicy i dysponując jakimś zapasem czasowym warto skręcić z trasy i zajrzeć do tego pięknego ośrodka. Zachęcamy, zapraszamy i polecamy! Arboretum Leśne w Stradomii Wierzchniej to miejsce zdecydowanie godne uwagi.
0 komentarze